KUŹNICA

 

Niewielka malownicza miejscowość wypoczynkowa położona w samym sercu Półwyspu Helskiego pomiędzy Jastarnią a Chałupami. Jest to miejsce wyjątkowe szczególnie dla osób ceniących spokój, przyrodę i bogatą tradycję. Nazwa Kuźnicy pochodzi od słowa „Kusfeld” co w jęz. niemieckim oznacza „miejsce pocałunku” morza z lądem. Można podziwiać tu autentyczne domki rybackie z XIX wieku, dwie przystanie morskie lub liczący prawie 100 lat kościół św. Antoniego .Kużnica położna jest na najwęższym odcinku Mierzei Helskiej, której pas liczy tu zaledwie ok. 200 m. Dlatego z każdego miejsca w Kuźnicy jest blisko zarówno do morza jak i zatoki. Kuźnica to również doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych. W Kuźnicy popływać na sprzęcie wodnym wszelkiego typu, to raj dla windsurferów i kitesurferów.

ŚCIEŻKA ROWEROWA WŁADYSŁAWOWO – HEL

 

Przez Kuźnicę przebiega ścieżka rowerowa łącząca Hel z Władysławowem, skąd dalej biegnie do Pucka. Jest to specjalnie wydzielona trasa przeznaczona tylko dla rowerzystów, dzięki czemu można bezpiecznie przemierzyć Mierzeję Helską podziwiając przy tym piękno przyrody i otaczające krajobrazy. Cała trasa jest bardzo przyjemna a nawierzchnia zmienia się podczas jazy – częściowo jest żwirowo- piaszczysta, prowadzi przez polną drogę a miejscami wybrukowana kostką. Dzięki ścieżce można bardzo łatwo dostać się do wszystkich miejsc i atrakcji na półwyspie bez konieczności jazdy po ruchliwej drodze i co najważniejsze bez straty czasu w korkach.

PLAŻA W KUŹNICY

 

Plaża w Kuźnicy uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na całym Półwyspie Helskim. Położona d strony Morza Bałtyckiego charakteryzuje się drobnym jasnym piaskiem a do tego nawet w ścisłym sezonie nie spotkamy tu tłumów. Pomimo tego, że mierzeja jest tu bardzo wąska to plaża jest szeroka i nie brakuje na niej miejsca na rozłożenie koca czy ręcznika. Niekiedy można się natknąć na kolorowe łodzie rybackie. Aby dotrzeć od plaży należy pokonać tory kolejowe. Właściciele czworonogów mają wydzieloną 500 m plaże dla psów przy „Wejściu 29 Kuźnica”.